Družinska podjetja so, z izjemo splošnih kriznih obdobij v gospodarstvu, najbolj ranljive v času, ko se menjujejo generacije. Prehod iz ene v drugo generacijo preživi le dobra tretjina podjetij. Seveda se delež skoraj prepolovi na prehodu iz druge v tretjo generacijo.
Družinske firme so pomembna oblika podjetništva, tukaj ne gre samo za lokalne gostilne, kmetije, trgovine in podobno. Poznamo družine, ki obvladujejo cele koncerne z mednarodno veljavo. Če jih omenim samo nekaj – Levi Strauss, Ford, BMW, Guiness, Benetton, Lego, Bata, ne nazadnje tudi Playboy Enterprises.
V Sloveniji seveda tako velikih podjetij nimamo. Tukaj sicer prevladujejo mala podjetja, nekaj pa jih je že zrastlo v srednja podjetja, ki jih pa še vedno nadzorujejo družine. Ta so v naši državi nastala predvsem zaradi »dragega« zaposlovanja in posledično so podjetniki bili primorani računati na pomoč družinskih članov.
Če v družinskem podjetju delajo večinoma člani družine, pa v večjih podjetjih držijo v rokah ves management. Oziroma v primeru, če je lastništvo že razpršeno, vsaj večinski delež v lasti ene družine.
Družinska podjetja so zelo pomembnem del gospodarstva, prednost imajo ravno zaradi poslovnega in emocionalnega dela – ko se ta dva združita, predstavlja ogromno prednost pred ostalimi podjetji. Prednosti so tudi pri prenašanju znanja med generacijami, bistveno večji predanosti, zanesljivosti, dolgoročnem razmišljanju,… če ponazorim s primerom – npr, pri kakšnem večjem naročilu ni vprašanja, kdo mi bo pa plačal te nadure in potne stroške.
Bankirji imajo družinska podjetja zelo radi. Hkrati pa so finance v takih podjetjih zelo sporno področje; kako da ne – mešata se poslovni in zasebni interes. A banke, predvsem tiste bolj konzervativne, hitro pogruntajo, da so naložbe tu varne.
Kljub vsemu pa so v času trenutne »koronakrize« družinska podjetja še bolj ranljiva, saj je vendar v firmi zaposlen večji del družine. Ker banke kljub prej omenjeni naklonjenosti zaostrujejo pogoje za pridobitev kredita, limitov in kakršnekoli oblike posojila. In ker kapitala v takih razmerah hitro zmanjka, pridejo v poštev sekundarni viri financiranja.
Če ste družinsko podjetje z dobrim poslovanjem in rednimi prilivi, boste pa v tem času potrebovali dodatno financiranje, ste na pravem naslovu. Izpolnite naš vprašalnik in kmalu vas bomo kontaktirali. Finančni viri so na voljo že v 24 urah.