V prvem delu primerjave faktoringa z bančnimi posojili sem opisal nekaj prednosti in slabosti samega produkta, v drugem delu pa vam predstavljam konkretne izračune. Spodaj je torej primerjava faktoringa z ostalimi bančnimi posojili ter navedenih nekaj koristnih informacij, ki jih podjetje lahko izkoristi ob financiranju s faktoringom.
1. V primeru neregresnega faktoringa se financiranje ne pojavlja kot dodatna zadolženost podjetja kot je to pri kreditu. V spodnji tabeli je vidna razlika med financiranjem s kreditom kjer je 100.000 EUR v obliki kredita na obveznostih podjetja, v kolikor pa podjetje unovči terjatve in s tem pride do dodatnega denarja, pa dodatna zadolženost ni potrebna. Podjetje si tako izboljšuje svoj kreditni potencial, ki je še kako pomemben pri morebitnih investicijah.
2. Neregresni faktoring lahko vpliva tudi na izboljšanje krvne slike podjetja, saj je možno izločanje terjatev iz bilance in posledično nižanje bilančne vsote, rezultat pa je višji kapital.
3. Primerjava cene odkupa terjatev z bančnim limitom
Izračun temelji na primeru podjetja, ki mesečno potrebuje 90.000 EUR za plače, sredstva pa v povprečju koristi 15 dni v mesecu za pokrivanje plač in DDV. Iz izračuna je vidno, da je strošek financiranja s faktoringom v tem primeru nižji za 3 odstotke.
Faktoring financiranje torej velja kot dopolnitev bančnim posojilom in je v primerjavi s krediti tudi lažje dostopno, ponavadi malenkost dražje, kar pa seveda ni pravilo. Izpostaviti velja pomembna dejstva kot so hitra in enostavna odobritev, odobritev brez dodatnega materialnega zavarovanja, višina financiranja sledi vaši prodaji (več terjatev, več denarja) in zmožnost financiranja tudi bolj zadolženih podjetij, podjetij s slabšo boniteto pri čemer pa je pomembna kvaliteta njihovih terjatev.
»Banka je prostor kjer ti posodijo denar, če lahko dokažeš, da ga ne potrebuješ«. Bob Hope
PRIMERJAVA FAKTORINGA Z BANČNIMI POSOJILI I.DEL
(Vir: http://www.aleja-finance.si/blog_primerjava-faktoringa-z-bancnimi-posojili-idel)
Podjetje se lahko financira na več različnih načinov. Zelo pomemben je seveda namen, torej ali je financiranje kratkoročno ali dolgoročno. Osredotočili se bomo na kratkoročno financiranje oz. na financiranje obratnega kapitala.
Možnosti za financiranje obratnega kapitala je več. Najbolj pogosti so kratkoročni krediti, revolving krediti, limit na TRR in pa seveda financiranje na podlagi odkupa terjatev oz. faktoringa. Pri tem velja dodati, da faktoring ni nadomestilo ostalih produktov temveč se z njimi dopolnjuje in lahko v veliki meri pripomore k dodatni likvidnosti podjetja.
FAKTORING V SLOVENIJI
Faktoring financiranje je v Sloveniji še bolj ali manj v razvoju, predvsem če ga merimo skozi BDP. V letu 2013 je bilo faktoringa na slovenskem trgu manj kot 2%, v EU pa so te številke precej višje, saj dosegajo več kot 9% faktoring prometa merjeno skozi BDP. Napovedana je tudi velika rast v naslednjih letih, ki naj bi v nekaterih državah dosegala tudi 20% letno. Za počasnejšo rast tega produkta v Sloveniji je krivih več dejavnikov. Močnejši med njimi so kompenzacije, ki pa jih na tujih trgih niti ne poznajo.
FAKTORING VS. BANČNO POSOJILO
1. Faktoring je zelo fleksibilen produkt in kot tak sledi vaši prodaji, kredit pa je v večini primerov omejen na določen znesek, ki ob povečanju prodaje postane hitro prenizek ali pa previsok ob nihanju prodaje navzdol. Faktoring sledi vaši prodaji, saj je financiranje skladno z izstavljanjem računov in tako pokriva sezonskost prodaje ali pa sledi njeni rasti kot je vidno na spodnjem grafu.
2. Odobritev faktoring financiranja je hitra in enostavna ter brez nepotrebnih birokratskih postopkov in dolgotrajnega odobravanja kot je to poznano pri bančnih posojilih. Velikokrat se zgodi, da podjetje ni kreditno sposobno, ima pa odlične kupce. V takšnem primeru faktor hiša lahko ponudi financiranje.
3. Pri financiranju s faktoringom ni dodatnega materialnega zavarovanja kot je to potrebno v večini primerov pri klasičnih bančnih posojilih, kjer banke po navadi želijo zavarovanja v obliki nepremičnin, premičnin, itd.
4. Bančno posojilo v splošnem velja za cenejšo obliko financiranja v primerjavi s faktoringom, v kolikor podjetje seveda doseže kriterije, ki jih banka želi. V praksi pa se lahko izkaže tudi obratno, saj marsikdo pri samem izračunu ne upošteva vseh stroškov kot so mesečno vodenje kredita, podaljševanje kredita, stroški nekoriščenja kredita itd.