Krediti in posojila za podjetja, ki ne dobijo kredita na banki
PON-PET: 9.00-17.00
070 304 304
Domov | Novice | GreenFlow: Uspeh s trajnostnim financiranjem

GreenFlow: Uspeh s trajnostnim financiranjem

26.11.2024

Zgodba podjetja GreenFlow, norveškega zagonskega podjetja, ki je s kombinacijo mikrokredita in leasinga razvilo in razširilo svojo inovacijo na področju trajnostnega kmetovanja. Ustanoviteljici Emma in Clara sta se soočili z omejenimi finančnimi možnostmi, a sta s pomočjo evropskega mikrokredita pridobili začetna sredstva za razvoj hidroponskega sistema. Leasing jima je nato omogočil financiranje drage opreme za povečanje proizvodnje brez velikih začetnih stroškov.

Njuna strategija je bila navdahnjena s pristopi velikih podjetij, kot je Apple, ki sredstva za rast usmerjajo v raziskave in razvoj. Sčasoma sta pridobili tudi dolgoročni kredit za širitev proizvodnje ter sredstva iz razpisov za trajnostne projekte.

Do leta 2024 je GreenFlow postalo vodilno podjetje v hidroponskem kmetovanju v Evropi. Njuna zgodba ponuja dragocen nauk o pomenu strateške izbire finančnih virov, kot so mikrokrediti, leasing in subvencije, ter dokazuje, da je mogoče doseči uspeh s trdno vizijo in premišljenim načrtovanjem.

GreenFlow: Uspeh s trajnostnim financiranjem

Od zmagovalne ideje do trajnostne rasti s finančno podporo mikrokredita in leasinga

Vstopiti na trg z inovativno idejo je za mnoge mlade podjetnike neizmerno zahtevna naloga. Eden od ključnih izzivov je dostop do finančnih virov, ki omogočajo razvoj in širitev poslovanja. To je zgodba o podjetju “GreenFlow”, ki je s pomočjo mikrokredita in leasinga preoblikovalo področje trajnostnega kmetovanja. Čeprav si je podjetje pomagalo z različnimi oblikami financiranja, so bile ključne izbire mikrokredit, leasing za opremo in premišljeno upravljanje finančnih virov.

Izhodišče: vizija o trajnostnem kmetovanju

Leta 2019 sta se dve mladi podjetnici, Emma in Clara, odločili za ustanovitev podjetja “GreenFlow” v okolici Osla na Norveškem. Njuna vizija je bila razvoj sistema hidroponskega kmetovanja, ki bi omogočal lokalno pridelavo zelenjave skozi vse leto z minimalno uporabo naravnih virov. Za realizacijo svoje ideje sta potrebovali finančna sredstva, a kot mlado podjetje brez zgodovine prihodkov sta se soočili z zavrnitevmi pri tradicionalnih bankah.

Prvi korak: mikrokredit kot spodbuda za zagon

Po raziskovanju različnih možnosti sta naleteli na razpis za mikrokredite, ki jih je omogočala evropska iniciativa za podpore zagonskim podjetjem v trajnostnih panogah. S podporo dobro pripravljenega poslovnega načrta sta pridobili mikrokredit v višini 25.000 €, kar je zadostovalo za nakup osnovnih materialov in izdelavo prototipa njunega sistema.

Mikrokredit se je izkazal za odlično izbiro, saj je omogočal ugodne pogoje vračila, prilagojene potrebam zagonskih podjetij. Obrestna mera je bila nizka, vračilo pa je bilo odloženo za prvih 12 mesecev, kar jima je omogočilo, da sta sredstva usmerili v rast podjetja.

Drugi korak: leasing za ključno opremo

Ko se je povpraševanje po njunem hidroponskem sistemu povečalo, sta Emma in Clara spoznali, da bosta potrebovali bolj zmogljivo opremo za povečanje proizvodnje. Tokrat se nista obrnili na banke ali mikrokreditne sheme, ampak sta se odločili za leasing. Z njim sta lahko financirali drago industrijsko opremo brez velikih začetnih stroškov.

Leasing je bil strateška odločitev, saj so mesečni obroki omogočali enostavnejše finančno upravljanje. Hkrati sta lahko opremo nadgradili ob izteku leasing pogodbe, kar jima je zagotavljalo tehnološko prednost pred konkurenco. Kombinacija mikrokredita in leasinga je omogočila, da sta “GreenFlow” ostali likvidni, hkrati pa gradili svojo kapaciteto za obsežnejšo proizvodnjo.

Primerjava z velikimi podjetji: lekcija od Appla

Pri odločanju o finančnih strategijah sta Emma in Clara analizirali strategije velikih podjetij, kot je Apple. Apple je znan po svojem edinstvenem pristopu k financiranju razvoja, pri čemer uporablja raznolike vire, vključno z izdajo obveznic za financiranje inovacij. Ta pristop je navdihnil tudi “GreenFlow”, da se osredotoči na iskanje najbolj prilagojenih finančnih virov za vsako fazo rasti.

Emma in Clara sta ugotovili, da je ključ uspeha v tem, da sredstva vedno usmerjata v razvoj in izboljšanje izdelkov. Podobno kot Apple, ki sredstva iz obveznic vlaga v raziskave in razvoj, sta “GreenFlow” ves svoj kapital vložili v optimizacijo hidroponskih sistemov.

Razširitev poslovanja: posojila in finančni viri za podjetja

Ko je “GreenFlow” postalo prepoznavno ime v trajnostnem kmetijstvu, so se jima odprle tudi nove priložnosti za financiranje. Prek lokalnih finančnih institucij sta pridobili dolgoročni kredit, ki sta ga uporabili za gradnjo proizvodnega obrata. Ta kredit je bil zavarovan s hipoteko na zemljišče, ki sta ga kupili s prihranki iz prvih prodajnih uspehov.

Hkrati sta se prijavili na razpis za subvencije za trajnostne projekte, kjer sta pridobili dodatna sredstva za raziskave in razvoj. Ta razpis je bil ključen, saj jima je omogočil, da sta svoje izdelke prilagodili specifičnim potrebam velikih kmetijskih podjetij.

Rezultati in trajnostna prihodnost

Do leta 2024 je “GreenFlow” postalo eno vodilnih podjetij na področju hidroponskega kmetovanja v Evropi. Njuna strategija kombinacije mikrokredita, leasinga, subvencij in dolgoročnih posojil se je izkazala za izjemno uspešno. Podjetje zdaj sodeluje z velikimi trgovskimi verigami, hkrati pa ostaja zvesto svoji trajnostni viziji.

Njuna zgodba ponuja navdih drugim podjetnikom, ki se soočajo s finančnimi izzivi. Ključni nauk je, da je dostop do finančnih virov mogoč tudi brez velikega kapitala ali zgodovine poslovanja, če imate jasno vizijo, trden poslovni načrt in sposobnost izkoristiti priložnosti, ki jih ponujajo različni finančni instrumenti.

Zgodba “GreenFlow” kaže, da je uspeh pogosto kombinacija inovativnosti, predanosti in strateškega upravljanja financ. Mikrokrediti, leasing, razpisi in dolgoročni krediti niso le abstraktni pojmi, ampak konkretna orodja, ki lahko podjetnikom pomagajo doseči njihove cilje.

Podjetniki, ki razmišljajo o svojih naslednjih korakih, se lahko naučijo veliko iz tega primera:

  • Raziščite vse finančne vire: Od mikrokreditov do leasinga in razpisov.
  • Pripravite trden poslovni načrt: Finančni partnerji cenijo jasnost in natančnost.
  • Učite se od velikih: Primeri, kot je Apple, kažejo, da je diverzifikacija finančnih virov ključ do dolgoročnega uspeha.
  • Ohranite fokus na inovacije: Najpomembnejše je, da sredstva usmerite v razvoj izdelkov in storitev.

“GreenFlow” je dokaz, da je tudi v zahtevnem finančnem okolju mogoče doseči uspeh, če ste pripravljeni iskati priložnosti, jih izkoristiti in se osredotočiti na dolgoročne cilje.

Kreditni vprašalnik


Podjetniški naložbeni center
nudi sekundarne podjetniške finančne vire, ki so namenjeni predvsem mikro in malim slovenskim podjetjem, ki imajo dobro poslovanje, redne mesečne prilive in ustrezno zavarovanje ter v nekem trenutku ne dobijo kredita na banki.

Preverite možnost pridobitve kredita oz. posojila z izpolnitvijo kreditnega vprašalnika.