Krediti in posojila za podjetja ter s.p., ki ne dobijo kredita na banki / Do 350.000 EUR že v eni uri.
PON-NED: 24/7 (avt. sistem)
070 304 304 (avt. odzivnik)
Domov | Novice | Kako krediti pomagajo podjetjem v obmejnih problemskih območjih

Kako krediti pomagajo podjetjem v obmejnih problemskih območjih

02.04.2025

Podjetja v obmejnih problemskih območjih Slovenije se soočajo s številnimi izzivi, ki otežujejo njihovo poslovanje. Med glavnimi težavami so slaba prometna povezanost, nizka kupna moč lokalnega prebivalstva, pomanjkanje usposobljene delovne sile in omejen dostop do tradicionalnih virov financiranja. Krediti omogočajo podjetjem, da investirajo v sodobno opremo, širijo poslovanje, premostijo sezonske finančne nihaje, zaposlujejo nove kadre in vlagajo v inovacije. Vendar pa so v obmejnih območjih banke pogosto manj pripravljene odobravati posojila zaradi višjega tveganja. V zadnjih letih se uveljavljajo tudi inovativne oblike financiranja, kot so množično financiranje in faktoring, pri katerem podjetja prejmejo takojšnje plačilo na podlagi izdanih računov. Poleg tega vedno večja podjetja vlagajo v manjša, kar omogoča hitrejši dostop do kapitala in večjo poslovno stabilnost. Pomembno vlogo pri podpori podjetij v obmejnih problemskih območjih ima Slovenski podjetniški sklad (SPS), ki je objavil razpis P7R 2025. Ta razpis ponuja ugodne kredite za mikro, mala in srednje velika podjetja, s ciljem izboljšanja njihove konkurenčnosti, ustvarjanja novih delovnih mest in spodbujanja gospodarskega razvoja v teh regijah. Krediti, ki jih zagotavljajo podjetja drugim podjetjem in specializirani finančni skladi, so zato ključni za dolgoročno gospodarsko stabilnost in rast teh regij.

Kako krediti pomagajo podjetjem v obmejnih problemskih območjih

Podjetja, ki delujejo v obmejnih problemskih območjih, se pogosto soočajo s številnimi izzivi, ki jih njihovi konkurenti v gospodarsko močnejših regijah morda ne občutijo tako močno.

Slaba prometna povezanost, manjša kupna moč lokalnega prebivalstva, omejen dostop do izkušenih kadrov in pogosto tudi manj investicij v infrastrukturo so le nekateri izmed dejavnikov, ki otežujejo poslovanje podjetij v teh regijah. V takšnih okoliščinah postane financiranje ključnega pomena, saj podjetja brez ustreznih virov sredstev težko sledijo konkurenčnim podjetjem iz bolj razvitih območij.

Zakaj so krediti nujni za rast in razvoj teh podjetij?

Za podjetja, ki poslujejo v težjih pogojih, je dostop do financiranja pogosto vprašanje preživetja. Krediti jim omogočajo:

  • Nakup sodobne opreme – tehnološka posodobitev pomeni večjo produktivnost in konkurenčnost.
  • Širitev poslovanja – nova sredstva omogočajo širitev na druge trge ali povečanje proizvodnje.
  • Premagovanje sezonskih nihanj – mnogim podjetjem kreditna linija pomaga premostiti obdobja, ko je poslovanje počasnejše.
  • Zaposlovanje novih kadrov – za dolgoročno rast so potrebni novi zaposleni, kar zahteva začetna sredstva.
  • Investicije v inovacije – razvoj novih produktov in storitev je pogosto odvisen od dostopa do ugodnih kreditov.

Izzivi obmejnih problemskih območij in zakaj tamkajšnja podjetja potrebujejo več podpore

Obmejna problemska območja se pogosto soočajo z višjo stopnjo brezposelnosti in odseljevanjem mladih. To pomeni manjšo lokalno potrošnjo, zaradi česar imajo podjetja težave z doseganjem zadostnih prihodkov. Poleg tega je dostop do tradicionalnih bančnih kreditov pogosto otežen, saj banke ocenjujejo ta območja kot bolj tvegana. Zato podjetja pogosto iščejo alternativne vire financiranja, med katerimi so krediti, ki jih ponujajo specializirane finančne institucije ali podjetja, ki se ukvarjajo s financiranjem drugih podjetij.

Alternativni viri financiranja: podjetja, ki financirajo druga podjetja.

Namesto klasičnih bančnih kreditov se v zadnjem času vse bolj uveljavljajo finančne rešitve, kjer večja podjetja ali specializirane finančne organizacije zagotavljajo sredstva manjšim podjetjem. To je še posebej pomembno v obmejnih problemskih območjih, kjer so tradicionalne možnosti financiranja omejene. Takšna podjetja pogosto ponujajo:

  • Bolj prilagodljive pogoje odplačevanja – v primerjavi z bankami so ti krediti lahko bolj prilagojeni dejanskim potrebam podjetja.
  • Hitrejšo obravnavo vlog – manj birokracije pomeni hitrejši dostop do sredstev.
  • Financiranje specifičnih poslovnih modelov – nekatera podjetja imajo specifične potrebe, ki jih tradicionalne banke ne razumejo v celoti.

Slovenski podjetniški sklad in razpis P7R 2025

Eden izmed pomembnejših virov financiranja za podjetja v obmejnih problemskih območjih v Sloveniji je Slovenski podjetniški sklad (SPS), ki je objavil razpis P7R 2025 | Krediti za podjetja iz obmejnih problemskih območij. Ta razpis ponuja ugodne kredite za mikro, mala in srednje velika podjetja, ki delujejo v teh specifičnih regijah. Glavni cilji razpisa so:

  • Zagotavljanje ugodnega financiranja za poslovne projekte
  • Spodbujanje razvoja in rasti lokalnih podjetij
  • Krepitev konkurenčnosti podjetij v manj razvitih območjih
  • Ustvarjanje novih delovnih mest

Za mnoga podjetja v teh regijah je ta razpis lahko ključnega pomena, saj jim omogoča pridobitev finančnih sredstev pod bistveno boljšimi pogoji, kot bi jih dobili pri komercialnih bankah.

Krediti kot rešitev za podjetja v obmejnih območjih

Podjetja v obmejnih problemskih območjih imajo specifične izzive, zaradi katerih pogosto težje pridobijo sredstva za razvoj in rast. Krediti, ki jih ponujajo podjetja drugim podjetjem in specializirani skladi, kot je Slovenski podjetniški sklad, igrajo ključno vlogo pri zagotavljanju nujno potrebnega financiranja. Brez teh virov bi bilo poslovanje v teh regijah še težje, zato so tovrstne finančne spodbude ne le koristne, temveč nujne za dolgoročni razvoj teh podjetij in posledično celotnega gospodarstva Slovenije.

Kreditni vprašalnik


Podjetniški naložbeni center
nudi sekundarne podjetniške finančne vire, ki so namenjeni predvsem mikro in malim slovenskim podjetjem, ki imajo dobro poslovanje, redne mesečne prilive in ustrezno zavarovanje ter v nekem trenutku ne dobijo kredita na banki.

Preverite možnost pridobitve kredita oz. posojila z izpolnitvijo kreditnega vprašalnika.