Podkapitaliziranost
(Undercapitalization)
Podkapitaliziranost predstavlja situacijo v kateri podjetje nima zadostno višino lastniškega kapitala, da lahko nemoteno izvaja tekoče poslovanje ter redno poravnava svoje obveznosti. Podkapitaliziranost se ponavadi pojavi, ko je podjetje prezadolženo, njen denarni tok pa je več let zapored nezadosten za redno plačevanje tekočih obveznosti do dobaviteljev, zaposlenih in drugih upnikov. Z drugimi besedami, delež lastniškega kapitala vstrukturi financiranja je tako majhen, da ne zadostuje več za kritje tekočih poslovnih potreb ter morebitnih izgub, ki izhajajo iz tveganj katerim je podjetje izpostavljeno.
Zaradi visokega tveganja imajo podkapitalizirana podjetja ponavadi izredno visoke stroške kapitala ter so nezmožna pridobiti nove vire financiranja (svež kapital) s katerim lahko pokrijejo del svojega poslovanja. Iz vidika upnika, podkapitalizirano podjetje ima premalo realnega premoženja s katerim bi poravnalo svoje tekoče in bodoče obveznosti. Zato obstoječi in potencialni upniki ter poslovni partnerji podjetja neradi nadaljujejo poslovno sodelovanje z podkapitaliziranim podjetjem, ker nimajo gotovost da bo podjetje poravnalo svoje obveznosti v prihodnosti. Banke so zelo pozorne na višino kapitala podjetja kateremu načrtujejo posoditi denar.
Podkapitaliziranost je značilnost precej mladih, hitro rastočih podjetij, ki pogosto nepravilno ocenijo stroške začetnega poslovanja ter se hitro zgodi, da začetni vložek lastnika ne zadostuje več za pokrivanje tekočega poslovanja ali pridobivanje novih virov financiranja. Podkapitaliziranost je eden največjih povzročiteljev propada start-up podjetij.
Podkapitaliziranost se tudi pojavi pri srednje velikih in velikih podjetij, ki so zaradi prehitre rasti ali večletnega slabega poslovanja prezadolžena pri čem poslovanje ne zadostuje več za servisiranje visokih finančnih obveznosti iz naslova posojil (neustrezna kapitalska struktura).
Na dobro razvitem kapitalskem trgu lahko podjetje, ob dejstvu da ima dober izdelek ter povpraševanje po njem, podkapitaliziranost odpravi z izdajo novih delnic oziroma dokapitalizacijo. Družbo lahko dokapitalizirajo obstoječi ali pa novi lastniki.
Če družba nima pozitiven denarni tok ter ni zmožna priskrbeti nove vire financiranja, ki bi zadostovali za ohranitev poslovanja, obstaja velika verjetnost, obstaja velika verjetnost stečaja ter likvidacije podjetja.
Kako do osnovnega kapitala za podjetje
Pri ustanavljanju družbe z omejeno odgovornostjo, delniške družbe ali komanditne delniške družbe je potreben osnovni kapital. Gre za denarno ali stvarno vrednost, ki se jo vpiše ob samem ustanavljanju, kar pomeni, da brez tega podjetja v teh treh pravno organizacijskih oblikah ni mogoče ustanoviti. Do tega, kako priti do osnovnega kapitala, je seveda več možnih poti. Ena izmed teh poti je izposoja osnovnega kapitala. Običajno je izposoja osnovnega kapitala potrebna pri ustanavljanju družbe z omejeno odgovornostjo, saj pri drugih dveh se izposoja osnovnega kapitala zamenja z delniškim kapitalom. V primeru delniške družbe ali komanditne delniške družbe delniški kapital predstavlja solastništvo podjetja, izposoja osnovnega kapitala za namen ustanovitve družbe z omejeno odgovornostjo pa ne predstavlja lastništva posojilodajalca nad podjetjem, ampak predstavlja le obstoj terjatve do posojilojemalca. Sicer pa je možna izposoja osnovnega kapitala tudi na podlagi takšne pogodbe, kjer bi se lastništvo družbe z omejeno odgovornostjo preneslo na posojilodajalca v primeru, da bi ne prišlo do poravnave dolga, vendar je to odvisno izključno od dogovora med posojilodajalcem in posojilojemalcem.
Izposoja osnovnega kapitala v praksi
Izposoja osnovnega kapitala za nakup d.o.o. se uredi v treh korakih. Celoten postopek za vas pripravimo mi, vas potrebujemo le pri obisku notarja.
Izpolnite Obrazec ali pokličite 041 823 888 ali email: info@firmica.si
Pošljemo vam ponudbo
Podpis pogodbe pri notarju
Izposoja osnovnega kapitala pri Firmica d.o.o.
Izposoja osnovnega kapitala predstavlja za podjetnika strošek, še preden je podjetje sploh pričelo poslovati, zato je potrebna zelo tehtna analiza smiselnosti takšnega začetka podjetniške poti. Vsako posojilo se izvede na podlagi določitve časovnega horizonta oziroma obdobja, v katerem mora biti posojilo povrnjeno skupaj z obrestmi. Običajno se tudi izposoja osnovnega kapitala vrača na podlagi anuitet, to je zaporednih plačil, ki so običajno mesečna. Kadarkoli gre za izposojo denarja za podjetniške namene, je potrebno oceniti stroške, ki jih izposoja osnovnega kapitala predstavlja, ti pa morajo seveda znašati bistveno manj kot znašajo prihodki, drugače je finančni izid negativen in podjetje na daljši rok zagotovo ne more tako poslovati.
Izposoja osnovnega kapitala pomeni predvsem pridobitev denarnih sredstev, ki omogočajo doseči zakonski prag za ustanovitev družbe z omejeno odgovornostjo. Ta znesek znaša 7.500 evrov. Vendar to ne pomeni, da je znesek, ki ga priskrbi izposoja osnovnega kapitala, zamrznjen na računu podjetja, ampak ga lahko podjetnik tudi porabi za nakup osnovnih sredstev, zalog oziroma karkoli pač potrebuje za začetek poslovnega procesa. Tako lahko izposoja osnovnega kapitala že v samem izhodišču pomeni pridobitev denarja za nakup sredstev. Vendar se je potrebno pri tem zavedati, da je to precej tvegano početje. V primeru, da se poslovna ideja na trgu ne izkaže, bo izposoja osnovnega kapitala ostala kot obveznost, ki jo bo potrebno povrniti. Kajti izposoja osnovnega kapitala se ne glasi na podjetje, ampak na fizično osebo, ki je podjetje ustanovilo, kar pomeni, da s stečajem podjetja, ki mu na trgu ne uspe, obveznost bremeni podjetnika samega.
Izposoja osnovnega kapitala je izvedena na podlagi posojilen pogodbe in v finančnem svetu cena zadolževanja vedno odraža tveganje. Kadar posojilodajalec točno pozna namen porabe denarnih sredstev in poleg tega verjame v veliko verjetnost nemotenega odplačevanja obveznosti na strani posojilojemalca, bodo pogoji seveda ugodni. To pomeni, da v primeru, ko posojilodajalec verjame v uspeh podjetja, bo izposoja osnovnega kapitala predstavljala nižjo obrestno mero kot v nasprotnem primeru. Zato je pomembno, da je pri iskanju tovrstnega posojila posojilodajalcu predstavljen kakovostno izdelan poslovni načrt z realnimi ocenami bodočega poslovanja.
Imate vprašanja glede izposoje osnovnega kapitala?
Odgovore nanje najdete tukaj ali nas pokličete na 041 823 888 ali pošljete email na: info@firmica.si.