Krediti in posojila za podjetja ter s.p., ki ne dobijo kredita na banki / Do 350.000 EUR že v eni uri.
PON-NED: 24/7 (avt. sistem)
070 304 304 (avt. odzivnik)
Domov | Novice | TRENDI IN STATISTIKA KREDITOV ZA PODJETJA V SLOVENIJI

TRENDI IN STATISTIKA KREDITOV ZA PODJETJA V SLOVENIJI

03.02.2025

V Sloveniji je povpraševanje po podjetniških kreditih v zadnjih letih močno naraslo, saj podjetja iščejo sredstva za širitev in razvoj. Statistični podatki kažejo, da so najbolj priljubljeni kratkoročni krediti za obratna sredstva, medtem ko dolgoročni investicijski krediti predstavljajo manjši delež. Slovenska podjetja pogosto izberejo tudi subvencionirane kredite in leasing, ki omogočajo nižje stroške financiranja. V primerjavi z drugimi evropskimi državami, kot so Nemčija, Italija in Avstrija, Slovenija izstopa po višjem deležu kreditov, odobrenih malim in srednje velikim podjetjem. Banke v Sloveniji so postale bolj fleksibilne in dostopne za podjetnike, kar spodbuja rast gospodarstva. V preteklosti so bili krediti manj dostopni, vendar so se razmere spremenile z vstopom v EU in digitalizacijo postopkov. V prihodnosti lahko pričakujemo večjo uporabo tehnologije in umetne inteligence pri odločanju o kreditih, kar bo omogočilo hitrejši in bolj prilagodljiv dostop do sredstev. Zeleni krediti in trajnostni projekti bodo postali pomemben del financiranja podjetij, saj se bo vse več podjetnikov odločalo za okolju prijazne in inovativne rešitve.

TRENDI IN STATISTIKA KREDITOV ZA PODJETJA V SLOVENIJI

Kredit za podjetja je ključni finančni vir, ki omogoča podjetnikom in malim podjetjem, da zgradijo ali razširijo svoje poslovanje. V Sloveniji, kot tudi v drugih državah, je povpraševanje po tovrstnih kreditih precej visoko, vendar pa obstajajo pomembne razlike v tem, kako se podjetniki odločajo za različne vrste financiranja. Zlasti so pomembni trendi, ki kažejo, katere vrste kreditov se izbirajo najpogosteje, ter kako so se ti trendi spreminjali skozi čas. V tem članku bomo raziskali te trende in jih primerjali z drugimi državami ter se dotaknili, kaj lahko pričakujemo v prihodnosti.

Kredit za podjetja v Sloveniji: trenutno stanje in statistika

V Sloveniji je dostop do kreditov za podjetja v zadnjih letih postal precej bolj dostopen. To je predvsem posledica rasti gospodarstva in povečanega interesa za ustanavljanje novih podjetij. Po podatkih Banke Slovenije se je število novih podjetniških kreditov v zadnjih petih letih povečalo za približno 20 %, kar kaže na naraščajočo podjetniško aktivnost v državi. Po podatkih iz leta 2023 so slovenska podjetja za financiranje svojih poslov z gospodarskimi krediti porabila približno 2 milijarde evrov, kar je približno 4 % več kot leto prej.

V Sloveniji je še vedno največji delež podjetniških kreditov tisti, ki so namenjeni kratkoročnemu financiranju, kot so obratna sredstva ali sezonsko financiranje, ki se običajno odobravajo za obdobje do enega leta. Ocenjuje se, da kar 45 % vseh podjetniških kreditov v Sloveniji predstavlja kratkoročni kredit, medtem ko dolgoročni krediti za investicije v opremo in širitev podjetij predstavljajo 35 %. Preostalih 20 % podjetniških kreditov pa se nanaša na specifične namene, kot so krediti za raziskave in razvoj ali nakup nepremičnin.

Vrste kreditov, ki jih podjetja najpogosteje izbirajo:

  1. Kratkoročni krediti za obratna sredstva: Kot že omenjeno, so ti krediti najbolj priljubljeni, saj podjetjem omogočajo pokrivanje tekočih stroškov, kot so plače, nakupi surovin ali obratni kapital za financiranje kratkoročnih poslovnih potrebščin.
  2. Dolgoročni investicijski krediti: Podjetja, ki želijo investirati v širitev svojih zmogljivosti ali nove projekte, se pogosto odločajo za dolgoročne kredite, ki jim omogočajo večjo fleksibilnost pri odplačilu in obrestnih merah.
  3. Leasing: Kljub temu, da leasing ni formalni “kredit”, je priljubljena alternativa za podjetja, ki želijo pridobiti opremo, vozila ali nepremičnine brez potrebe po velikem začetnem vložku.
  4. Subvencionirani krediti: V Sloveniji so na voljo različni programi državnih subvencij za financiranje določenih podjetniških projektov, zlasti v sektorjih, kot so zelena energija in digitalizacija. Ti krediti so postali vse bolj priljubljeni, saj podjetjem omogočajo nižje stroške financiranja.

Kredit za podjetja v primerjavi z drugimi državami

V primerjavi z drugimi evropskimi državami, kot so Nemčija, Italija ali Avstrija, Slovenija beleži nekoliko večje povpraševanje po kratkoročnih kreditih. To je deloma posledica večje fleksibilnosti, ki jo omogočajo slovenski banke, saj so pripravljene odobriti kredite tudi manjšim podjetjem, ki morda ne bi imela dostopa do financiranja v večjih državah.

V Nemčiji, na primer, so podjetja bolj nagnjena k dolgoročnim investicijskim kreditom, saj je tamni poslovni prostor v mnogih primerih bolj stabilen, podjetniki pa so pripravljeni vlagati v dolgoročne projekte. V Italiji je precejšnja osredotočenost na financiranje z javnimi sredstvi, medtem ko v Avstriji precejšnje število podjetij uporablja možnosti financiranja z kapitalom.

Po podatkih Evropske centralne banke je Slovenija med državami EU, kjer je delež kreditov za podjetja, odobrenih malim in srednje velikim podjetjem (MSP), najvišji. To je dober pokazatelj, da slovenske banke močno podpirajo razvoj lokalnih podjetij, kar pa še dodatno spodbuja rast gospodarstva.

Kako so se podjetniški krediti spreminjali skozi čas?

Podjetniški krediti so se skozi desetletja spreminjali, predvsem v smislu dostopnosti in pogojev za odobritev. Pred nekaj desetletji so bili krediti za podjetja v Sloveniji precej manj dostopni, predvsem zaradi pomanjkanja institucionalne podpore in bolj omejenega dostopa do finančnih virov. Podjetja so bila pogosto omejena na financiranje z lastnim kapitalom ali pa so bila prisiljena najti alternativne vire financiranja, kot so osebni posojili podjetnikov.

V zadnjih dvajsetih letih pa so se razmere močno spremenile. Z vstopom Slovenije v Evropsko unijo so se slovenskim podjetjem odprle možnosti za dostop do večjih in bolj fleksibilnih virov financiranja, predvsem v obliki podjetniških kreditov. Banke so postale bolj konkurenčne, obrestne mere so padle, podjetja pa so začela imeti več možnosti za pridobitev sredstev za razvoj in širitev.

Poleg tega se je spremenil tudi način, kako podjetja dostopajo do kreditov. Nekdanji papirni postopki so se z digitalizacijo spremenili v hitrejši, bolj transparentni procesi, kjer lahko podjetniki danes zaprosijo za kredit v le nekaj korakih preko spletnih platform.

Kaj prinaša prihodnost za podjetniške kredite?

V prihodnosti je mogoče pričakovati večjo vlogo tehnologije in umetne inteligence pri procesih odločanja o kreditih. Banke bodo vse bolj uporabljale napredne algoritme za oceno tveganja in določanje pogojev za odobritev kreditov. To bo verjetno pripeljalo do hitrejšega in bolj prilagodljivega sistema, ki bo omogočil tudi manjšim podjetjem lažji dostop do sredstev. Poleg tega bo rast zelene tehnologije in trajnostnih podjetniških modelov verjetno vplivala na povpraševanje po specifičnih vrstah kreditov. Podjetja, ki bodo vlagala v trajnostne projekte, bodo morda deležna ugodnejših pogojev za financiranje, kar bo spodbudilo razvoj “zelenih” kreditov. Zaradi nepredvidljivih globalnih gospodarskih razmer pa lahko pričakujemo, da bodo banke v prihodnosti nekoliko bolj previdne pri odobravanju kreditov, zlasti za manjša podjetja, ki morda nimajo enakih virov ali stabilnosti kot večja podjetja.

Kredit za podjetja ostaja ključen element rasti slovenskega gospodarstva. V primerjavi z drugimi evropskimi državami je povpraševanje po podjetniških kreditih v Sloveniji precej visoko, vendar pa obstajajo pomembne razlike v tem, katere vrste kreditov se izbirajo. Trend naraščajočega povpraševanja po kratkoročnih kreditih za obratna sredstva je očiten, vendar se pričakuje, da se bo v prihodnosti povečalo tudi povpraševanje po specifičnih oblikah financiranja, kot so “zeleni” krediti za trajnostne projekte.

Podjetniški krediti so se skozi čas močno razvijali, predvsem zaradi digitalizacije in večje dostopnosti do finančnih virov, vendar pa bodo prihodnji izzivi vključevali iskanje ravnotežja med inovacijami in tveganji, ki jih prinašajo globalne gospodarske spremembe.

Kreditni vprašalnik


Podjetniški naložbeni center
nudi sekundarne podjetniške finančne vire, ki so namenjeni predvsem mikro in malim slovenskim podjetjem, ki imajo dobro poslovanje, redne mesečne prilive in ustrezno zavarovanje ter v nekem trenutku ne dobijo kredita na banki.

Preverite možnost pridobitve kredita oz. posojila z izpolnitvijo kreditnega vprašalnika.